علائم هشدار در بارداري

مراقبت ها تا هفته ۲۸ بارداری ، ماهي يکبار ولی بدلیل آلودگی هوا و سموم موجود در آب و هوا بهتر است که هر سه هفته یکبار انجام شود

از هفته ۲۸ تا ۳۶ هر دوهفته یکبار و از ان به بعد تا هنگام زایمان هر هفته تا تولد نوزاد ویزیت گردد.

هم چنين انجام آزمايشات متعدد جهت بررسي قند خون، عفونت هاي ادراري ، تيروئيد، کم خوني و. . .  مراقبتهاي بالا را تکميل مي نمايد.

بارداری

علائم خطر در بارداری:

  • خونريزي و لکه بيني :

در هر دو مورد حتماً بايد مشاوره و بررسي هاي لازم صورت گيرد.

  • ترشحات واژينال :

اين ترشحات معمولاً در دوران بارداري افزايش مي يابد . ترشحات طبيعي بي رنگ ، بي بو ، بدون خارش و سوزش مي باشند. گاهي عواملي هم چون قارچ ها ،باکتري ها و ويروس ها سبب ايجاد عفونت و غير طبيعي شدن اين ترشحات مي شوند که علائمي مانند تغيير رنگ ترشحات سفيد پنيري شکل يا زرد مايل به سبز چرکي همراه با خارش وسوزش در اين ناحيه ايجاد مي کنند در اين صورت لازم است مراجعه و درمان انجام شود. عدم درمان به موقع مي تواند عوارض جدي تري را به دنبال داشته باشد.

  • پارگی کيسه آب:

کيسه آب فضايي است که جنين داخل آن قرار دارد. اين فضا جنين را از ضربات، صدمات و فشارهاي وارده محفوظ نگاه مي دارد. همچنين دماي مناسب براي زيست جنين را فراهم نموده و مايع داخل اين فضا حرکت جنين را تسهيل مي نمايد. عفونت يکي از دلايل پارگي کيسه آب است. از اين رو لازم است در صورت بروز هر نوع عفونت، مادر باردار با پزشک مشورت نمايد و درمانهاي لازم را به موقع انجام دهد. در صورت پارگي کيسه آب، مادر آن را به صورت خروج ناگهاني مايع از ناحيه واژن مشاهده خواهد کرد. در صورت بروز اين اتفاق در هر زمان از دوران بارداري، اولين اقدام رساندن مادر به بيمارستان است. در مسير انتقا به بيمارستان لازم است مادر در حالت درازکش قرار داشته باشد.

  • حرکات جنيني:

    معمولا حرکات جنين توسط مادر از هفته هاي ؟؟؟؟   بارداري احساس مي شود. با توجه به بستر روحي متفاوت هر جنين، حرکات جنين ها نيز با هم متفاوت است. اما اين حرکات با افزايش رشد جنين در سه ماهه سوم کمتر و نوع آن نيز متفاوت مي شود . در هفته هاي آخر به علت فضاي کم رحم حرکت جنين به صورت ضربه اي و تعداد آن نيز کم خواهد شد . توجه داشته باشيد در صورت بروز کاهش يا عدم حرکت جنين ، پس از نوشيدن يک ماده قندي ، نيم ساعت تا ۴۰ دقيقه به پهلوي چپ بخوابيد ، منتظر حرکات جنین خود باشيد، تعداد حرکات را کنتر ل کنيد چنانچه شرايط بي حرکتي جنین ادامه داشت به مرکز درمانی مراجعه کنید.

  • درد در بارداري:

توجه داشته باشيد به دنبال هر دردي که با تغيير وضعيت و استراحت آرام نشد به خصوص در ناحيه شکم و پهلو، مراجعه و مشاوره لازم است.

  • ديابت:

ديابت بارداري شکل موقتي از ديابت است که در بعضي از خانم هاي باردار رخ ميدهد. آزمايشات غربالگري ديابت در هفته های ۲۳ تا ۲۶ بارداري انجام مي شود و در صورت افزايش ميزان قند خون، مراقبيت هاي پزشکي و تغذيه اي الزامي خواهد بود. در دوران بارداري استفاده از سبزيجات ،کاهش ميزان مصرف قندها و چربي ها ،انجام ورزشهاي مجاز دوران بارداري ( يوگا ، پياده روي و … ) به منظور جلوگيري از افزايش ميزان قند خون، توصيه شده است.

  • مسموميت حاملگی :

به دنبال افزايش حجم مايعات بين سلولي ، ورم معمولي در پاهها و دست ها ديده مي شود که طبيعي است. اگر ورم با شروع ناگهاني در صورت، پاهها و دستها مشاهده شد يا افزايش وزن به طور ناگهاني همراه با سر درد يا سر گيجه و يا تاري ديد باشد ، مراجعه و مشاوره به منظور بررسي فشار خون و بررسی آزمايشات قطعاً ضروري است. استراحت و آرامش مادر در طول بارداری ، کاهش مصرف نمک ، عدم مصرف غذاهاي آماده و کنترل وزن و ديابت راهکارهاي توصيه شده مناسبي براي پيشگيري از اين عارضه است.