تعیین جنسیت :

تعیین جنسيت جنین جدای از این که يكي از خواسته هاي بسياري از والدين است ، در برخی از موارد، از جمله بروز برخی از بيماريهاي ژنتيكي در يك جنس خاص مثلا در پسران برای ما اهمیت پیدا ميكند.در مواردي كه زمينه هاي قومي، نژادي وخانوادگي  و ژنتیکی  از نظر ابتلا به يك بيماري خاص وجود داشته باشد انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری ضرورت دارد. بیماری های وابسته به جنس مانند :

زالی (آلبینیسم ) ، سیستیک فیبروز،  کم خونی داسی شکل ، فنیل کتونوری ، تالاسمی و هموفیلی ، سندروم هانتر ، سندروم x شکننده ، سرطان های پوست ، عقب افتادگی ذهنی، بیماری عضلانی دوشن، انواع کری، لب شکری و کام شکاف دار، بیماری های روانی، راشیتیسم مقاوم به ویتامینD، فاویسم، دیابت بی مزه، کور رنگی ، کوتولگی، نا هنجاری متعدد اسکلتی، آب مروارید (کاتاراکت ) ، تحلیل و ضعف عضلانی، الحاق انگشتان، انگشتان کوتاه همراه با ناهنجاری های دست و پا، پسوریازیس، کره هانتینگتون، سرطان رتین چشم

فراموش نشود که حتي با استفاده از پيشرفته ترين روشها ، هيچ روش قطعي و ۱۰۰% برای انتخاب جنسيت جنين وجود ندارد.

مکانیسم پسر یا دختر شدن سلول تخم

بعد از وارد شدن اسپرم به رحم ، در صورتی که تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد شده باشد ، عمل لقاح از بهم پیوستن اسپرم و تخمک تکمیل شده و با رشد سلول تخم جنین شکل میگردد. در صورتی که این جنین بتواند در رحم مادر لانه گزینی کند سبب بارداری شده و در نهایت منجر به تولد نوزاد میشود ولی اگر نتواند لانه‌گزینی کند از بدن مادر دفع میشود.

در بدن خانم ها در کل فقط یک نوع گامت (تخمک) تولید میشود (کرومزوم شماره ۲۳) که به شکل X است .

در بدن آقایان دو نوع گامت (اسپرم) تولید میشود، یکی به شکل X و دیگری به شکل  Y .

در صورتی که اسپرم حاوی کروموزوم X با تخمک لقاح کند ، جنسیت جنین مونث خواهد شد ( کروموزوم ( XX و در صورتی که لقاح بین اسپرم حاوی کروموزوم Y و تخمک باشد ، جنین مذکر خواهد شد ( کروموزوم XY ).

پس دیدیم که جنسیت جنین وابسته به مرد است بدین معنی که با توجه به نوع اسپرم که حاوی کروموزوم Y باشد یا X ، جنسیت جنین شکل خواهد گرفت.

احتمال دختر یا پسر شدن در شرایط ایده آل ، تقریبا یکسان و برابر است حدود ۵۱- ۴۹

اما در زندگی طبیعی عوامل محیطی بسیاری بر احتمال لقاح اسپرم‌های X دار یا Yدار تاثیر خواهند گذاشت.

عوامل محیطی مانند تغذیه مادر، زمان نزدیکی، PH واژن هنگام نزدیکی ، سلامت روحی روانی مادر، عوامل اجتماعی و …

مطالعات نشان داده اند، زنان باردار دوره‌هایی که با اضطراب شدید رو به رو میشوند ممکن است به طور ناخواسته به نوعی باعث انتخاب جنس فرزند شوند.

معمولا به ازای تولد صد جنین مونث، حدود ۱۰۴ جنین مذکر متولد میشوند، درحالی که طبق مطالعات انجام شده در دوره‌های بحرانی مثل قحطی، این نسبت کم شده و جنس مذکر بیشتر ضرر می‌بیند.

همچنین تجربیات نشان داده اند که زنان بسیار شکایت کننده و ناراضی معمولا نوزاد دختر بدنیا می آورند.( صرفا طی تجربیات )

در طول تاریخ، تولد نوزاد دختر و یا پسر به مسائل مختلف زیست محیطی مرتبط بوده است.

بدن انسان نسبت به تغییرات فیزیولوژیکی و مزاجی محیط بیرون بسیار تاثیر پذیر است و از همین رو تولد جنین مذکر در دوره های پس از جنگ و در هنگام صلح، بیشتر بوده است.

در نژاد سیاه،  بارداری در سن بالای ۳۰ سالگی، تفاوت سنی زیاد بین زوجین، استرس و افسردگی زنان ، مصرف سیگار ، آب و هوای گرم و همچنین آلوده کننده های محیطی ، بطورکلی شرایط نامساعد محیطی احتمال دختر دار شدن را بیشتر میکند.

روشهای تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت قبل از لقاح به دو دسته کلی تقسیم میشود:

 • روشهای طبی‌ که توسط متخصصین در آزمایشگاه‌ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام میشوند ( مانند PGD و لقاح مصنوعی )
 • روشهایی مبنی بر تغییر شرایط محیطی بدن مادر

روشهای طبی‌

 • روش PGD ( تشخیص قبل از لانه گزینی جنین ):

این روش معمولا وقتی مورد استفاده قرار میگیرد که احتمال ابتلا به بیماری های ژنتيكي و بروز ناهنجاري هاي كروموزومي در جنین وجود داشته باشد. در این روش ، بین تخمک و اسپرم به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی لقاح صورت میگیرد ، جنین های تشکیل شده ، ارزیابی شده و در نهایت سلول های سالم جدا میشوند. بنابراین از احتمال بدنیا امدن جنین با مشکلات ژنتیکی بسیار کم خواهد بود. احتمال خطا در این روش ۲-۳% است.

 • لقاح مصنوعی ( IVF )

در این روش اسپرمهای X  و Y  را از هم جدا میکنند . اسپرمهای با کیفیت مناسب و مطلوب ، جدا شده و در محیط آزمایشگاه با تخمک لقاح صورت میگیرد.

سلول تخم تشکیل شده با جنسیت مورد نظر در رحم مادر قرار داده خواهد شد.

تغییر شرایط محیطی بدن مادر

 

 • تغییر PH واژن:

احتمال بقا و زنده ماندن اسپرم های حاوی کروموزوم Y در محیط قلیایی بیشتر بوده در نتیجه احتمال پسرزایی افزایش خواهد یافت.

توصیه ما : واژن را قبل از هربار نزدیکی با حدود نصف قاشق چایی خوری جوش شیرین و یا نشاسته به ازای هر ۱۰۰ سی سی آب جوشیده شده و سرد شست وشو دهید.

در مقابل احتمال زنده ماندن اسپرم هایی که کروموزوم X را دارند در محیط اسیدی، بیشتر است.

توصیه ما : واژن را قبل از هربار نزدیکی با حدود یک قاشق غذاخوری سرکه به ازای هر ۱۰۰ سی سی آب جوشیده شده و سرد شست و شو دهید.

تذکر: استفاده بیش از اندازه گفته شده از جوش شیرین و نشاسته یا سرکه باعث از بین رفتن اسپرم ها میشود.

 • تعیین زمان تخمک گذاری با روش LH تست و سونوگرافی :

درصورتی که مقاربت در زمان تخمک گذاری انجام شود احتمال جنسیت مذکر افزایش می یابد این در حالی است که مقاربت ۲-۳ روز قبل و بعد از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی را افزایش می دهد.

برای تعیین زمان تخمک گذاری از تستهای ادراری LH  و یا سونوگرافی استفاده میشود.

 • روش رژیم درمانی :

در روش مبنی بر تغذیه ، به  خانم توصیه می شود که  به مدت ۲ ماه قبل از اقدام برای بارداری و لقاح رژیم غذایی خاصی را رعایت کند و از طرف دیگر به زمان تخمک گذاری توجه داشته باشد و برای پسردار شدن هنگام تخمک گذاری ، و برای دختردار شدن ،دو سه روز قبل و یا بعد از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشد.

نحوه عملکرد و تاثیر رژیم غذایی در انسان ، شناخته نشده است ولی احتمال میرود در صورتی که در سطح خارجی تخمک ، یون مناسب وجود داشته باشد ، با مصرف رژیم غذایی خاص ، بدنبال تغییر متابولیسم تخمک ( مخصوصا یون‌های سطح خارجی آن ) این سلول قادر خواهد شد تا اسپرماتوزوئید حامل کروموزوم جنسی y و یا x را به طرف خود جذب کند.

این روش استاندارد خاصی ندارد و به طور معمول با مواد غذایی موجود در هر کشور ارتباط دارد ولی نتایج تحقیقات همه جا یکسان بوده است.

هدف از رژیم غذایی تغییر تعادل بین یون های منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است. پس آنچه اهمیت دارد نسبت این مواد به یکدیگر است نه مقدار مطلق آنها !!

با توجه به این مسئله ، رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که باعث بالا رفتن یون مورد نظر نشود و در مقابل مقدار یونی را که باعث جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین میشود ، در خون کاهش دهد.

بالا بودن نسبت سدیم (Na) و پتاسیم (K)  نسبت به یون های کلسیم (Ca) و منیزیوم (Mg) ، متابولیسم تخمک و یون های سطح خارجی آ ن را به گونه ای تغییر میدهد که اسپرماتوزوئیدهای حامل Y به  سمت آن جذب میشوند در نتیجه احتمال بوجود آمدن جنین پسر افزایش میابد.

در مقابل ، برای جذب اسپرماتوزوئیدهای حاوی X ، و افزایش احتمال تشکیل جنین دختر،  بالا بودن نسبت یون های کلسیم (Ca) و منیزیوم (Mg) نسبت به دو یون سدیم (Na) و پتاسیم (K) ضرورت دارد.

طی مطالعه انجام شده روی ۴۷ نفر خانم که ازین روش برای رسیدن به جنسیت جنین مورد نظر استفاده کردند ، ۴۰ نفر از آنها توانستند جنسیت دلخواه  خود را بدنیا آورند.

رژیم لازم است حدود دو الی سه ماه ، مخصوصا همان ماه که لقاح صورت می گیرد مورد استفاده قرار گیرد.

اجرا شدن این رژیم توسط خانم و آقا ضرورت دارد

بعضی از مشاهدات موفقیت این روش را تا ۶۰ درصد گزارش کرده اند که برای چنین روش ساده ، ارزان و بدون ضرری نتیجه بسیار خوبی است.

یکی از تغییراتی که هنگام تخمک گذاری اتفاق می افتد، مقدار گلوکز موجود در ترشحات مخاطی دهانه رحم افزایش میابد. بالارفتن گلوکز در ترشحات دهانه رحم باعث جذب بیشتر اسپرم ها میشود.

اسپرم های حاوی کروموزوم Y قدرت تحرک بیشتری دارند.

مناسب بودن ترشحات دهانه رحم و بالا بودن میزان گلوکز ، بیشتر به نفع جذب اسپرم های حاوی Y و در نتیجه احتمال تشکیل جنین پسر خواهد بود.

پژوهش‌هایی که در زمینه لقاح آزمایشگاهی( IVF )  انجام شده بود ، نشان‌ دادند که گلوکز یا قند بالا، باعث تحریک رشد و نموی رویان‌های مذکر شده ، و در مقابل اثر مهاری روی رشد رویان‌های مونث دارند.

استفاده از میوه‌های شیرین در روزهای تخمک گذاری، چون قند خون را به سرعت بالا میبرند میتواند محیط را برای جذب اسپرم حاوی Y مناسب تر کند.

در یک مطالعه تجربی انجام شده پژوهشگران از ۷۴۰ خانم که بارداری اولشان بود و از جنسیت جنین خود آگاه نبودند، خواستند تا اطلاعاتی درباره رژیم غذایی خود قبل از باردارشدن ارائه دهند.

۵۶% زنان که بیشترین میزان دریافت کالری و مواد مغذی مانند  پتاسیم، کلسیم و ویتامین‌های C، E و B12 دریافت کرده بودند ، نوزاد پسر داشتند، در مقابل گروهی که میزان کالری و مصرف غذای کمتری داشتند ، تنها ۴۵% صاحب فرزند پسر شدند.

رژیم غذایی با ‌انرژی کم که حداقل کالری، مواد معدنی و مواد مغذی را دارد ، با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر خواهد شد.

علیرغم همه‌گیری فزاینده چاقی، میزان میانگین دریافت کالری در کشورهای پیشرفته کاهش پیدا کرده است.

تعداد بزرگسالانی که صبحانه نمی‌‌ خورند نیز به میزان قابل ‌توجهی افزایش یافته است.

این یافته ها میتواند توضیح‌ دهنده این امر باشد که چرا در اقتصادهای پیشرفته که خانم های جوان به رژیم‌های کم کالری روی آورده‌اند، جمعیت پسران در حال کاهش است.

 • به محضی که بارداری اتفاق افتاد ، مادر بايد رژيم معمولي را شروع کند و براي مراقبت هاي دوران بارداري ، تحت نظر باشد.
 • قبل از شروع رژیم حتما باید مطمئن شد که خانم برای مصرف غذاهای حاوی یونهای گفته شده منعی ندارد مثلا:

در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و نارسایی کلیوی رژیم غذایی بامیزان بالای سدیم و پتاسیم ممنوع است.

در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم غذایی با میزان بالای  کلسیم و منیزیم ممنوع میباشد.

 • باید توجه داشت که تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامت جنین با یک جنس خاص به خطر می افتد انجام شود.
 • انجام هیچکدام از روشهای گفته شده، تضمین کننده جنسیت جنین نیست.
 • رژیم ها باید به صورت منظم و با توجه به کالری مورد نیاز فرد انجام شود تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از کمبودهای تغذیه ای نگردد.

برای فرزند دختر

 • مصرف لبنیات به مقدار زیاد، شیر و فرآورده های آن، کشک، پنیر سفید، ماست، بستنی، دوغ
 • خاویار، مرغ، میگو، گوشت قرمز، ماهی بخارپز
 • شکلات ، کاکائو، بادام و بادام زمینی بدون نمک، قره قروت، گردو،
 • جوانه گندم، جوانه جو
 • کلم ، کدو ، فلفل سبز، آلبالو، زیتون، لوبیا سبز، کاهو، کرفس، شلغم، بادمجان
 • تخم مرغ
 • ماکارونی، نان گندم و جو، سویا، عدس
 • محدود کردن مصرف نمک و موادی که در قسمت فرزند پسر ذکر شده است .

برای فرزند پسر

 • کلیه غذاهای شور
 • میوه ها و سبزیجات مثل توت فرنگی،موز،هویج،زردآلو،هلو،خربزه، آناناس،انبه،گیلاس،گلابی،سیب،گوجه سبز،آلو،تمشک،پرتقال، گوجه فرنگی،انجیر،خیار، قارچ، ذرت
 • تخم مرغ
 • حبوبات به جز عدس
 • سیب زمینی،نان و غلات، کلوچه،ارد نخودچی،سبوس،نان سفید،برنج
 • جگر، گوشت، مرغ
 • کره، ماء الشعیر، هل ، مایونز، زعفران
 • استفاده از مواد شیرین در روز تخمک گذاری ( به جز شکلات و کاکائو) مثل قند،شربت،اب نبات،عسل،کشمش،حلوا،شیرینی فاقد شیر،خرما
 • ادویه، فلفل سیاه
مناسب برای داشتن پسرمناسب برای داشتن دخترماده غذایی
قیصی هر روز به عنوان میان وعدهنهزرد الو(قیصی)
در برنامه هر روز سعی کنید که مصرف شودنهمرکبات
نهبله ولی بدون نمکبادام
یک روز در میاننهاناناس
بلهنهکنگر
نهزیاد مصرف کنیدمارچوبه
بلهنهشکلات
بلهنهچغندر قرمز
بلهبلهکره
نهبلهماءالشعیر
بلهنهکلوچه
بلهنهگوجه سبز(الو)
بلهبله زیادترب
خیلی کمبله زیادبرنج
نهبله مخصوصا با سرکهکاهوی سبز
بله زیادنهسس ها
بلهنهسبوس گندم
بلهنهشربت ها
بله مخصوصا با هل و دارچین و بجای قند، خرما ، عسل ویا کشمش میل شودنهچای
کمنهگوجه فرنگی
خیلی کم۱۰۰گرم در روزگوشت قرمز
نهزیادسرکه
نهبله بدون نمک و خردلخورشت محتوی سرکه و لیمو عمانی و ابلیمو
بله با نمک زیادنهخیار
هر روز علی الخصوص از روزهای اول پریودنهخرما
نهبلهاب معدنی
زیادبله کمادویه ها
نهکماسفناج
بلهنهانجیر
بله زیاد مصرف شود بدن را فوق العاده قلیایی  میکندنهتوت فرنگی و تمشک
نهبله زیادپنیر ها
نهکمبستنی
   
نهبله زیادلوبیای سبز
بلهبلهروغن نباتی
بلهنهژامبون
بله به مقدار زیادنهابمیوه یا سبزی
نهزیاد/هر روزشیر ولبنیات
بلهنهحبوبات
نهبلهعدس
بلهنهذرت
بلهنهمارگارین
بلهنهنارنگی
بله حتما مصرف شودنهخربزه
بلهنهخردل
کمبله زیادشلغم
نهبلهگردو
بله بخصوص پستهبلهمغزها
نهبله زیادتخم مرغ
بلهبلهپیاز
بلهنهزیتون
بلهنهپرتغال
کمتر مصرف شودبله زیادنان
کمتر مصرف شودبلهماکارونی
بلهنههلو
بلهنه خیلی کمگلابی
بلهبلهتره
بلهنهنخود سبز
بله سرخ شدهبله بخارپزماهی تازه
بلهنهکنسرو ماهی(ماهی پخته شده)
بلهکمسیب
بله زیاد  و بصورت اب پزنهسیب زمینی
هر روز به مدت ۴۰ شب هم مرد و هم زن روزی ۱ استکاننهکاسنی
هر روز و به مقدار زیادنهکشمش
از روزهای اول پریود هر روز و به مقدار زیادنهنبات داغ
بلهنهدارچین
نهنهسوپ های اماده(بسته بندی)
نهنهبیسکویت صنعتی
بلهنهنوشابه های گازدار
بلهنهنقل
نهبله زیادبادام زمینی
نهنهکاکائو
   
بلهبله زیادهویج
نهبلهکرفس
نهبلهزیره
نهبله هر روز به صورت دمکرده ۳ وعدهرازیانه
بلهنهگیلاس
بلهنهقارچ
بلهنهچیپس و پفک
بلهنهبه
نهبلهکلم
بلهنهمربا
   
بلهنهکنسرو ها
نهنهمیگو و نرم تنان
هر روز مصرف شودنهموز
حتما هر روز به صورت قرص ناشتا مصرف شودنهفلفل سیاه
نهبلهماست
بلهنهمایونز
بلهنهفندق
بلهنهنارگیل
بلهنه/میوه های شیرین
بله زیادنهنخود
بلهنهسیر
نهبلهدوغ:کشک
نهبلهالو
بله به صورت دم کردهنهتخم هویج فرنگی
بلهنهجوش شیرین
   
بله زیادنهکنجد
بلهنهمکمل ویتامینA
بلهبلهمکمل ویتامین E
بلهنهمکمل ویتامینC
بلهنهمکمل ویتامینB
نهبلهCALSIUM
نهبلهOMEGA 3/6/9 مکمل
بلهنهمکمل اهن
بلهبلهمکمل اسید فولیک
بلهنهروغن حیوانی
بلهنهحلوا
با نمک زیاد بدون سرکهنهباقالی
بلهنهحلوا شکری/ارده
بلهنهسینه مرغ
نهبلهران مرغ
نهبلهخورشت الو
حتما مصرف شودنهغلات صبحانه/برشتوک
نهبلهنوشیدنی سرد
نهنهغذاهای حاوی مواد نگهدارنده
نهبلهبادمجان
بلهنهتخم افتابگردان
بلهنهتخم کدو
بلهنهجوانه ها
نهبلهسبوس
   
نهبلهذغال اخته
نهبلهسرخ کردنی ها
نهبلهخامه
نهبلهشوید
هم مرد هم زننهکباب دنبلان
   

 

۱ – حتما با یک متخصص زنان زایمان یا حداقل پزشک عمومی تماس بگرید تا یک چکاب کامل بشوید و از نظر بیماری‌هایی مانند سرخچه، دیابت، بیمای‌های ارثی و ژنتیکی و … سلامتی‌تان محرض شود، زیرا در صورت داشتن این بیماری‌ها هم ممکن است رژیم غذایی تاثیر منفی بروی بدن شما بگذارد و هم ممکن است اگر نگذارد این بیماری‌ها بروی جنین و نوزاد آینده شما تاثیر منفی بگذارند، پس حتما با پزشکتان مشورت کنید و اورا از تصمیم خود برای بارداری آگاه سازید تا او نیز اگر داروهای مضری را مصرف می‌کنید قطع یا تعدیل کند.

۲- از زمانی که تصمیم میگیرید صاخب فرزند شوید، عادت های خوب را تجربه کرده و عادت های بد را رها کنید. سلامت همسر شما نیز در این چند ماه قبل از حاملگی خیلی مهم است . چون حدود ۷۰ روز طول میکشد تا اسپرم مرد به رشد کامل برسد.

۳- در این دوران بیشتر مواظب سلامت خودتان باشید و از انجام رفتارهای پرخطر و تماس با محیط‌هایی که احتمال بیماری شما را افزایش می‌دهند خود داری کنید، بر فرض مثال چنانچه در منزل گربه دارید و میخواهید جای آن را تمیز کنید یا باغبانی کنید. از دستکش استفاده کنید تا احتمال بروز بیماری توکسوپلاسموزیس که گاهی در رشد جنین تاثیر میگذارد کاهش یابد.

۴ – برای گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و مطلوب حتما با یک متخصص تغذیه تماس بگرید و قصد خود را برای بارداری با ایشان در میان بگذارید و بر طبق جنسی که‌ می‌خواهید بدنیا آورید با او مشورت کنید.