اختلالات خوش خیم دستگاه تناسلی زنان چیست؟

کیست درموئید:

کیست درموئید در تخمدان از سلول جنین اولیه در تخمدان منشاء می گیرد . سلول هایی که توانایی رشد در هر نوع بافت بالغی را داشته و به همین دلیل ترکیبی از بافت های مختلف مانند دندان، استخوان،  غضروف، عصب، چربی و مو در آن یافت می شود. کیست درموئید می تواند در یک تخمدان یا هر دو تخمدان دیده شود که اندازه های متفاوتی می تواند داشته باشد.این کیست ها معمولاً در سنین باروری رشد میکنند.

کیست درموئید یا کیست مویی تخمدان در %۹۸ موارد خوش خیم  ودر کمتر از %۲ موارد ممکن است بدخیم باشد که این بد خیمی در سنین بالا بیشتر امکان دارد.

علائم  کیست درموئید:

کیست درموئید ممکن است کاملاً بی علامت باشد ولی ممکن است با علامت مختلف درد شکم، اختلالات قاعدگی، خونریزیهای نا منظم پریود، بزرگی شکم، مشکل در دفع ادرار و حتی در بعضی موارد با علائم شکم حاد تظاهر پیدا میکند.

عوارض کیست درموئید:

این عوارض بستگی به سایز کیست دارد، در مواردی که سایز کیست بسیار کوچک است ممکن است عارضه ای ایجاد نکند ولی در مواردی که  بزرگ می شود ممکن است باعث ایجاد عوارضی  مانند پیچ خوردگی تخمدان(تورشن تخمدان) و قطع  وخونرسانی تخمدان شود. عفونت و  پارگی  از دیگر عوارض کیست درموئید است.

روش تشخیص:

معمولاً می تواند بی علامت باشد ودر سونو گرافی های انجام شده متوجه این کیست می شوند. کیست درموئید در صورتیکه در سنین بالای ۴۰ سال باشد بیشتر احتمال بدخیمی را خواهد داشت.

روش درمان :

روش درمان این کیست جراحی  می باشد که بهترین روش جراحی لاپاراسکوپی است که مزیت های بسیاری نسبت به جراحی باز دارد زیرا  تهاجم کمتر و میزان درد کمتر وکمترین آسیب به بیماران  ازلحاظ احتمال چسبندگی ها ی شکمی و همچنین احتمال عفونت و خونریزی پس از جراحی و دوران نقاهت کمتری را خواهد  داشت.

-اسپرونولاکتون

-و غیره